KROKET

Vážení svatební hosté,

Dnešní doba je velice uspěchaná, ve stresu a spěchu pracují nejenom vrcholoví manageři, ale vlastně všichni, kteří jsou nějak zaměstnaní. Ať již kreslí na počítači nebo kopou výkop, stále důležitější je nejenom kvalita odvedené práce (ta je považována za samozřejmost), ale hlavně jak rychle je člověk schopen tuto práci vykonat. A tak pospícháme, pospícháme a pospícháme. A jako by toho spěchu bylo málo, tak podobně i odpočíváme. Utíkáme do tělocvičny, potom z tělocvičny, módou se stalo relaxovat při adrenalinových sportech a tím si ve většině případech jen zvětšujeme stres nahromaděný z práce i běžného "rychlého" života.

Potom obdivujeme minulá století, divíme se, jak lidé žili a co krásného vyrobili a postavili, jak krásně si zdobili domy i věci osobní potřeby a často říkáme, že něco takového by dnes již nikdo nedokázal. Ale dokázal! Jen by tomu musel věnovat dostatek času a to my již neumíme.

Podrobnou studií historie zjistíme, že ty časy vůbec nebyly tak idylické, jak se dnes zdá, ale co můžeme lidem žijícím v této době závidět, je to, jak uměli nakládat se svým časem a jak si pěkně uměli užít volných chvil, ať již se narodili na zámku nebo v podzámčí.

Pojďme společně proti času a zahrajme si v parku původem francouzskou hru kroket. Beze spěchu, pomalu a jen pro radost, že jsme na čerstvém vzduchu, v krásném prostředí zámku.

Historie:
Velká většina kronikářů a historiků se shoduje v tom, že kroket vznikl ve Francii v Bretani. Jejich názor se nám velice líbí, protože nejvýznamnější majitelé zámku Sychrov - Rohanové - pocházejí také z Francie a dokonce jejich rodové sídlo je v Bretani. Kde tedy jinde si poprvé zahrát kroket než na zdejším zámku.

Pravidla kroketu - není nutno číst, ale pokud se právě nudíte, můžete to zkusit:
Pravidla